Archikatedra Łódzka

Chcesz zbudować Katedrę samemu?

Pobierz instrukcję, zgromadź potrzebne klocki i buduj!

Instrukcję pobierzesz tutaj

Konstrukcja: Archikatedra Łódzka

Liczba klocków: 311

Wymiary: 7 x 13 x 12,5 cm

Orientacyjny czas projektowania i budowy: 26 godzin

Opis modelu:

Model zbudowany jest z trzech dominujących kolorów – piaskowego (oddającego charakterystyczne żółto-kremowe cegły oryginalnego budynku), białego (głównie zdobienia i elementy witraży) oraz „sand green” (który doskonale oddaje pośniedziały dach).

Dużym wyzwaniem było odwzorowanie delikatnych i licznych łuków przyporowych katedry – w modelu są to… rączki droidów bojowych z serii Lego Gwiezdnych wojen.

Ostry i szpiczasty dach został zbudowany z łukowych gładkich klocków umocowanych na sztorc – nie było innego sposobu aby podkreślić ostre kąty dachu.

Zdobienia i fakturę oryginalnej katedry próbują naśladować cegły lego z falistą fakturą – naprzemiennie umocowane żłobienia pionowe i poziome dodają szczegółowości. Podobnie jest z klockami z otworami, które udają w tej skali okna.

Interesujący jest tył „katedry” – gdzie można znaleźć kilka sprytnych detali – np. okna zrobione z… otworów w płytkach lego, lub z odwrotnie zamocowanych tradycyjnych klocków.

Z białych kwiatków lego, w głównej wieży zostały zbudowane kolumny – również aby podkreślić ten istotny detal.

Pionowe, neogotyckie łukowe okna, w modelu zostały zrobione z klocka typu „ząb”, zamocowanego odwrotnie, tak, że jego spód wygląda jak okno.

Wielkie drzwi do katedry zostały zrobione z klocków z półokrągłym oknem, ze wstawionymi przyciemnianymi szybkami.

Model jest maksymalnie zminiaturyzowany i ma szerokość mniej więcej pudełka zapałek.

Opis oryginalnego obiektu:

Łódzka katedra to obecnie najwyższy budynek w Łodzi i jeden z najwyższych kościołów w Polsce – Ma 104,5 m wysokości. Została zbudowana w latach 1901-1912 przez komitet w skład którego wchodzili w większości najwięksi łódzcy fabrykanci. Trójnawowa bazylika wzorowana jest na niemieckiej Ulmer Münster. W roku 1924 katedra była świadkiem objawienia się Jezusa Miłosiernego późniejszej Św. Faustynie Kowalskiej.

Katedrę łódzką wybudowano w stylu neogotyckim nawiązującym do francuskiego gotyku. Jest to budowla o charakterze bazylikowym, najwyższą, środkową nawą główną i dwiema niższymi nawami bocznym oraz ambitem, czyli obejściem wokół prezbiterium. Nad portalem wejściowym, na osi nawy głównej mieści się wieża o wysokości 104 m. Wieża ta należy do najwyższych w Polsce. W bryle katedry można wyróżnić elementy reprezentatywne dla stylu gotyckiego – rozety, witraże, przypory, okna w kształcie ostrołuku oraz dekorację kamieniarską. Cechą wyróżniającą łódzką katedrę jest zastosowanie żółtej cegły w elewacji. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na drewniane ołtarze wykonane przez rodzinę Stuffleserów z Tyrolu i fundowane przez fabrykanta łódzkiego Heinzla, kupców i robotników z fabryki Geyera. Pięknym elementem wyposażenia są także witraże – najstarsze znajdują się najwyżej, w nawie głównej można odnaleźć witraże w stylu art deco, a w nawach bocznych umieszczone są witraże współczesne zaprojektowane przez Halinę Bożyk.

Szczegółowe informacje, zdjęcia oraz model 3D można znaleźć na stronie katedry: katedra.lodz.pl

Multimedia: