„Stajnia jednorożców”

Konstrukcja: Przystanek tramwajowy „Stajnia jednorożców” (Łódź)

Liczba klocków: 84

Wymiary: 3 x 6,5 x 4 cm

Orientacyjny czas projektowania i budowy: 3 godziny

Opis modelu:

Miniaturowy model, podstawą zbliżony do rozmiarów pudełka zapałek. Największym wyzwaniem, było oddanie charakterystycznego, kolorowego dachu z PCV. Przy tak niewielkich rozmiarach, niemożliwe było utworzenie jakiegokolwiek wzoru – stąd, decyzja o zrobieniu kolorowego miszmaszu. Dzięki wykorzystaniu skosów, udało się, choć częściowo uwypuklić „połamany” kształt dachu. Zastosowanie przeźroczystych klocków, daje namiastkę przeźroczystości dachu.

Mimo miniaturowych rozmiarów, na przystanku, na torowisku stroi tramwaj PESA w łódzkim malowaniu (razem z miniaturowym pantografem, tramwaj składa się z 11 klocków).

Okrągłe klocki z dziurką, nie tylko umożliwiają przymocowanie dachu do kolumienek, ale też odwzorowują rozszerzające się ku górze, filary w prawdziwej konstrukcji.

Ciekawostka: niektóre z klocków na dachu, świecą w ciemności po uprzednim naświetleniu

Opis budynku:

Oficjalna nazwa obiektu to „Dworzec tramwajowy Centrum” lub „Przystanek Piotrkowska Centrum” – otwarty w 2015, kluczowy przystanek na którym krzyżuje się większość łódzkich linii tramwajowych (nazywany przez to jest także „Przesiadkowem”). Przystanek znajduje się w ścisłym centrum – tuż przy deptaku ul. Piotrkowskiej, na skrzyżowaniu dwóch łódzkich arterii Północ-Południe (al. Kościuszki) i Wschód-Zachód (ul. Mickiewicza i Piłsudskiego).

Autorem projektu jest architekt Jan Gałecki, a wygląd dworca jest inspirowany charakterystyczną dla Łodzi secesją – stąd rozwijające się, „katedralne” smukłe kolumny i wzorzysty, wielokolorowy dach przypominający witraż. Kolorowe pokrycie, jest wykonane z membrany EFTE – było barwione we Włoszech i zostało wykonane w Japonii. Łącznie, membrana ma 3000 m. kw. – jest to największy dach wykonany w tej technologii na świecie.

Wśród łodzian, z racji bajkowego wyglądu, przystanek funkcjonuje pod żartobliwą nazwą „Stajnia jednorożców” – nawet na mapach komunikacji miejskiej, oznaczany jest symbolem jednorożca. W 2019 roku przy przystanku powstał pomnik jednorożca, autorstwa japońskiego artysty Tomohiro Inaby.

Multimedia: