Kopalnia Ignacy w Rybniku
Model w stylu architecture zabytkowej kopalni „Ignacy” znajdującej się w Rybniku. Dziś, obiekt jest nowoczesnym centrum nauki i spędzania czasu wolnego wraz z działającą maszyną parową!
Konstrukcja: Zabytkowa kopalnia „Ignacy” w Rybniku
Liczba klocków: 562
Wymiary: 25,6 x 6,4 cm
Czas projektowania i testowania: 113 godzin
LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO.
Nie jesteśmy powiązani z LEGO.
LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności i tworzeniu naszych konstrukcji, ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności
Opis:
Konstrukcja stworzona w celach wyłącznie artystycznych, nie ma na celu komercyjnego promowania podmiotów trzecich (promowania towarów lub usług podmiotów trzecich)
Słuchajcie, zanim zaczniecie czytać o modelu z klocków udajcie się do Rybnika i odwiedźcie Kopalnię Ignacy. Naprawdę warto! Niegdyś działający obiekt industrialny, to dziś miejsce również żyjące – ale już nie przemysłem ale wiedzą, multimediami, relaksem i edukacją. Wspaniale odrestaurowano stare mury i udostępniono oryginalne urządzenia (i zrobiono to bardzo dobrze, czuć „klimat” i prawdziwą potęgę urządzeń).
Zainspirowani tym miejscem, nie mogliśmy poprzestać tylko na oryginale. Musiała również powstać kolockowa konstrukcja!
A teraz o modelu – wykonany jest on w stylu makiet i ma taką samą szerokość (32 „klocki” / study), dzięki temu na półce nie będzie odstawał od zestawów z Szanghaju, Tokio czy Nowego Jorku. To już spory wymiar szerokość ponad 25 cm, a i ze względu na wysoką wieżę ciśnień, model jest też wysoki – ma 18 cm. Może nie wygląda ale składa się z ponad pół tysiąca elementów!
Przedstawione w modelu są następujące obiekty z kopalni (patrząc od frontu od lewej): Szyb Głowacki, Maszynownia szybu Kościuszko, Wieża ciśnień, Szyb Kościuszko. W tle – zielone wzgórza i dawne hałdy.
Projektowanie modelu było bardzo trudne. Jak w takiej małej skali oddać ażurową konstrukcję szybów? Jak oddać ich kształt? Jak odwzorować niewielkie okna innych budynków? W jaki sposób oddać skomplikowaną marzynerię maszynowni? Mierzyliśmy się z tymi zagadkami przez wiele godzin, robiąc wiele fizycznych prototypów i sprawdzając jak będą wyglądać, aż w końcu uzyskaliśmy zadowalający nas efekt – wszystko oddane jest w skali, łatwe w budowie, stabilne w konstrukcji (uwierzcie, można machać tym modelem 😉 ) i wygląda chyba nieźle co? 😉
Szyb Głowacki (szary – jak w rzeczywistości) charakterystyczną ma konstrukcję kratownicy sięgającej do samej ziemi. Uznaliśmy więc, że tą stroną musi być skierowany do „widza”. Konstrukcja szybu to płotki przymocowane w dwóch przeciwległych kierunkach, na zawiasach kulkowych i połączone w dziki sposób u góry z resztą konstrukcji. „Budynek” również budowany jest w nietypowy sposób – zauważcie wklęsłe o pół klocka okna! Góra szybu to różne połączenia „grilli” i ażurowych skosów.
Maszynownia Szybu Kościuszko to budynek z fajnymi białymi oknami przedzielonymi kolumienką (w modelu to białe „grille” cofnięte o pół klocka). Uwagę przyciąga oddana w tej mikroskali maszyneria – zrobiona ze zbieraniny szarych akcesoriów dla minifigurek. Znajdziecie tam cyrkiel, lornetkę, lunetę, kijek narciarski…i fajne sposoby mocowania tego do ściany.
Wieża ciśnień, ma stosunkowo prostą konstrukcję ale również skrywa sekret – w połowie jej wysokości, klocki budowane są „do góry nogami” a połączone są ukrytymi wewnątrz elementami. Dzięki temu można było skonstruować górną część wieży z okienkami i charakterystycznym zwieńczeniem.
Perełką jest budynek szybu Kościuszko – ukazany bokiem. Chcieliśmy by w szybach były widoczne (oddane za pomocą zębatek) duże koła na których w rzeczywistości pracowała lina. Musieliśmy wykombinować jak je stabilnie przymocować, jednocześnie montując skośny wspornik szybu. Budynek, aby oddać wąskie okna, jest budowany „od boku” systemem różnych specjalnych klocków z bocznymi wypustkami. Na to nałożony jest dach.
Całość ozdobiona jest tabliczką z nazwą miasta i stoi na ładnej czarnej podstawce.
Projekt był dla nas dużym wyzwaniem ale dostarczył proporcjonalnie dużo satysfakcji i dumy.
Galeria: