Bielik zwyczajny

Konstrukcja: Bielik zwyczajny (Haliaeetus albicilla)

Liczba klocków: 893

Wymiary: około 35 x 35 x 21 cm

Czas projektowania i budowy: ponad 65 godzin

Masa konstrukcji: 480 g

LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO.
Nie jesteśmy powiązani z LEGO.
LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności i tworzeniu naszych konstrukcji, ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności

Opis:

Model inspirowany muralem, który powstał w 2024 roku na ścianie Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego (autorstwa Macieja Bielewicza) oraz – wyjątkowym dla Polski ptakiem – Bielikiem.

Konstrukcja składa się z 891 nowych klocków LEGO oraz z dwóch elementów używanych – bardzo rzadkich a wręcz archaicznych klocków przedstawiających malowane drzewka. Ów element wystąpił zaledwie w 3 zestawach w historii w latach 1958-1961, zatem, te dwa klocki z modelu mają co najmniej 63 lata! Niezły eksponat muzealny!

Model został przez Michała zaprojektowany specjalnie na 33 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2025. Powstał tylko jeden egzemplarz – i to właśnie ten jedyny na świecie model Bielika masz okazję wylicytować i wspomóc szczytny cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Link do aukcji tutaj

Zestaw zapakowany jest w pudełko z kolorową obwolutą, a w pudełku oprócz klocków, zwycięzca aukcji znajdzie grubą, ponad 180-cio stronicową, kolorową instrukcję złożenia modelu, wydrukowaną na papierze kredowym.

Projektowanie dzieła zajęło około 65 godzin, powstały też 3 prototypy, w celu przetestowania pomysłów na wykonanie skrzydeł i utrzymanie Bielika „w locie”.

Zestaw przedstawia ptaka szybującego nad swoim naturalnym stanowiskiem – nad stawem lub jeziorem, bardzo gęsto obrośniętym lasem pełnym różnych drzew. Każde drzewo zostało oddane w miniaturowej skali (w końcu Bielik szybuje całkiem wysoko nad brzegiem) za pomocą ciekawych patentów. O archiwalnych klockach już było, ale spróbujcie znaleźć inne pomysły na drzewka zbudowane z klocków będącymi mieczami, kryształami, a nawet…fryzurami minifigurek (takich fryzur w modelu użyto dokładnie 7 sztuk!)

Zwróćcie uwagę na jezioro – pod taflą przezroczystych klocków, oddano kolorystycznie imitację zróżnicowanej głębokości oraz postrzępionych brzegów jeziora. Jezioro i las znajdują się na solidnej i wytrzymałej podstawce, którą wygodnie się przenosi i świetnie wygląda w miejscu ekspozycyjnym.

Ptak szybuje nad scenką idealnie wyważony na solidnym wsparciu z klocków Technic, które jednocześnie jest jak najcieńsze.

Każde skrzydło Bielika ma kilka zawiasów umożliwiających praktycznie dowolne ułożenie skrzydeł, w każdej fazie lotu (ustawisz go na półce pikującego w dół? Czy wzlatującego w przestworza?)

Elementy dzioba, oczy, pazury, zostały zbudowane z klocków w kolorze pearl gold by dodać mu szlachetności.

Kolorystyka skrzydeł jest zróżnicowana, ale dominują odcienie brązów, beżów i czarne końcówki piór, których będziecie mieć okazję zbudować wiele.

Na koniec dwa słowa o najbardziej charakterystycznym elemencie, czyli śnieżnobiałym ogonie, dzięki któremu bielik zawdzięcza swoją nazwę. Został on wykonany ze sprytnie umocowanych klocków tarcz, anielskich skrzydeł, skośnych płytek i białych piór.

Model w całości robi świetne wrażenie na żywo, jest spory i masywny (wymiary: 35 x 35 x 21 cm, masa: 480 g).

O Bieliku słów kilka: Wygląda jak orzeł, jest wielki jak orzeł, zatem nic dziwnego iż tradycyjnie uważany jest za „Orła” Białego z godła naszego kraju. Tymczasem bielik orłem nie jest. Ten największy ptak drapieżny gniazdujący w Polsce należy do rodziny jastrzębiowatych. Długość ciała wynosi 74–92 cm, rozpiętość skrzydeł 193–244 cm, a ciężar 3,1 – 6,9kg. Od orłów odróżniają bielika m.in. nieopierzone dolne części skoku (nogi). Upierzenie dorosłych ptaków jest szarobrązowe z jasnopłową głową i charakterystycznym, białym ogonem. Młode osobniki mają głowę i dziób ciemne, natomiast z wiekiem na ogonie pojawia się więcej obszarów z białymi piórami, czyli bielik zgodnie ze swoją nazwą stopniowo bieleje. Jaśnieje także masywny dziób, początkowo ciemnobrunatny, a u dorosłych żółty. Ptak ten zamieszkuje głównie obszary przylegające do zbiorników wodnych, wzdłuż wybrzeży morskich, w pobliżu rzek. Nic dziwnego, gdyż jego pożywienie to głównie ryby, ptactwo wodne, małe ssaki, w okresie zimowym także padlina. Szacuje się, że 90% całkowitego czasu polowania bielika to wypatrywanie ofiar. Gniazdo bielika waży zwykle 200 – 600kg a niekiedy nawet około tony. Jego budową zajmuje się głównie samica. Bieliki wyprowadzają jeden lęg w sezonie i najczęściej przeżywa tylko jedno młode (czasami dwa). Bielik był pierwszym wśród gatunków ptaków szponiastych, którego otoczono ochroną w Polsce, co nastąpiło to już w latach 20. XX wieku. Mimo to do lat 80. znane były jeszcze przypadki zabijania tych ptaków.

źródła:

• M. Maruszczak „Głupie ptaki Polski”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielik_(zwyczajny)
https://uwb.edu.pl/fcp/DFBsTMCQZEyUgCg4WSHd4ak1VYTZUNlAGDzRMdEFdaWpfG09gJxIYIXZvRQIGbyc/_global/public/main/uploads/tiny/ucpmyrcha/do-strony-glownej/bielik-nasz-ptak-narodowy.pdf
https://zielona.interia.pl/przyroda/zwierzeta/news-czy-bielik-to-orzel-profesor-bralczyk-to-byla-antypolska-pre,nId,7373430
https://jestemnaptak.pl/atlas-ptakow/bielik/

Galeria :