Dworek w Nieborzynie
Ponad tysiąc klocków oddających sporych rozmiarów bryłę klasycznego polskiego dworku z 1875 roku wraz z fragmentem ogrodu i starodrzewiem! Model eksponowany na grubej „retro-podstawce” mającej imitować drewno.
Konstrukcja: Dworek w Nieborzynie
Liczba klocków: 1120
Wymiary: 27,5 x 32 x 20 cm
LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO.
Nie jesteśmy powiązani z LEGO.
LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności i tworzeniu naszych konstrukcji, ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności
Opis:
Konstrukcja stworzona w celach wyłącznie artystycznych, nie ma na celu komercyjnego promowania podmiotów trzecich (promowania towarów lub usług podmiotów trzecich)
Model obejmuje jak najlepsze odwzorowanie dworku w obecnej postaci (po remoncie przez osobę prywatną – obdarowanego tym zestawem). Charakterystyczny kształt jest typowy dla polskich dworków. Uwagę zwracają zwłaszcza okna dachowe na poddaszu – od których zaczęliśmy projektowanie i które wyznaczyły skalę dla całego modelu. Jest to jedna z większych naszych konstrukcji – i tym razem, ponieważ nie obracaliśmy się w naszej ulubionej mikroskali, udało się zamieścić w ogrodzie sporo szczegółów. Jesteście w stanie na zdjęciach znaleźć grzyby, policzyć ile rośnie w nim kwiatów i ile jest liści na starym dębie?
Model jest bardzo stabilny, specjalnie zaprojektowaliśmy grubą, masywną podstawkę, dzięki czemu można go swobodnie przenosić i wyjmować z przewidzianej dla niego gabloty.
Instrukcja składania modelu liczy aż 224 kroki i składa się z trzech segmentów, a dworem może być budowany przez 3 osoby na raz (każda buduje inny fragment)
A teraz trochę rysu historycznego o prawdziwym budynku:
Budynek klasycystyczny, wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły, otynkowany. Parterowy z mieszkalnym poddasze,. siedmioosiowy z sionką wysuniętą do przodu pośrodku elewacji frontowej, boniowaną na narożach i zwieńczoną trójkątnym szczytem. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią prostokątna na osi, w niej schody na poddasze. Dach naczółkowy kryty częściowo blachą, częściowo papą.
Dwór zbudowany w poł. XIX w. dla Romockich. – W 2. poł. XIX w. należał do Charzyńskich. W 1930 roku do Antoniego Charzyńskiego.
Miejscowość istniała już w roku 1381 jako własności rycerska znana Nieborzino. W XVII właścicielami byli Nieborscy , a w XVIII wieku Rumoccy. W roku 1817 we wsi było 14 domów i 127mieszkańców, a po 10 latach już 22 domy i 144 mieszkańców. Wtedy wieś znajdowała się tylko na wschód od dzisiejszego folwarku i była dość zwarta . W 1886 roku jest tylko 12 domów ale aż 225 mieszkańców. Ponadto wiatrak, cegielnia oraz folwark z jednym budynkiem murowanym-najpierw dwór i 17 drewnianych. Przy transakcji zmiany właściciela folwarku sprzedano w 1920 roku 7 mórg lasu.
Galeria: