Elektrociepłownia EC1 – Wschód

Konstrukcja: Dawna Pierwsza miejska Elektrociepłownia EC1 – Wschód (Łódź)

Liczba klocków: 159

Wymiary: 9,5 x 3,5 x 7 cm

Orientacyjny czas projektowania i budowy: 15 godzin

LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO.
Nie jesteśmy powiązani z LEGO.
LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności i tworzeniu naszych konstrukcji, ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności

Opis modelu:

Konstrukcja stworzona w celach wyłącznie artystycznych, nie ma na celu komercyjnego promowania podmiotów trzecich (promowania towarów lub usług podmiotów trzecich)

Kluczowym problemem do rozwiązania, było w miarę sensowne oddanie charakterystycznych, przeszklonych, cylindrycznych konstrukcji budowli. Po wielu próbach, ostatecznie zdecydowałem się na zrobienie ich ze srebrnych klocków łukowych, dwuspadowego skosu, umieszczonych pionowo (i wypełnionych przeźroczystymi szybkami).

W modelu znalazło się też miejsce na wąski komin, przeszklony narożny korytarz i elewację przybudówki – zrobionej z klocków typu „grill”. Całość w odcieniach pomarańczowych i ciemnopomarańczowych – co oddaje nową, jasną cegłę

Ciekawostka: w modelu występują dwa odcienie srebrnych metalicznych klocków – błyszczące i matowe

Opis budynku:

EC1 Wschód to przebudowana i zrewitalizowana Elektrownia, której początki sięgają 1907 roku (była to pierwsza miejska elektrownia). Działała do 2000 roku, dostarczając prąd i ciepło, przez większość czasu miastu i okolicom. Front budynku wschodniego, został przebudowany w PRL i nie stanowił zabytku – stąd, przy przebudowie zdecydowano o stworzeniu futurystycznej, szklanej elewacji przypominającej nieco maskę Lorda Vadera. Wszystkie budynki z lat przedwojennych, zostały pieczołowicie odczyszczone i przywrócone do stanu z najlepszych lat działania. Szczególnie warta uwagi jest secesyjna hala maszyn – obecnie wykorzystywana na wystawy czasowe i eventy.

W pozostałych częściach budynku, mieści się aktualnie najnowocześniejsze w Polsce Planetarium, oraz powstaje Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

Multimedia: