Kraków (w stylu Architecture)
Konstrukcja: Kraków (w stylu Architecture)
Liczba klocków: 419
Wymiary: 7,5 x 25 x 8 cm
Orientacyjny czas projektowania i budowy: 42 godziny
LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO.
Nie jesteśmy powiązani z LEGO.
LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności i tworzeniu naszych konstrukcji, ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności
Opis modelu:
Konstrukcja stworzona w celach wyłącznie artystycznych, nie ma na celu komercyjnego promowania podmiotów trzecich (promowania towarów lub usług podmiotów trzecich)
Kraków w stylu modeli z serii Architecture (panoramy znanych miast). Niestety, ciągle nic z Polski nie zostało oficjalną panoramą w ramach tej serii.
Model zbudowany na konkurs organizowany na Instagramie przez fundację JR Bricks z Torunia oraz najbardziej znanego polskiego youtubera związanego z LEGO czyli Brodatego Geek’a.
I… jest to zwycięski model w głosowaniu JURY!
Ogłoszenie wyników znajdziecie tutaj (https://www.youtube.com/watch?v=HC4HJ-nPbJg).
Jestem podwójnie zadowolony, bo oprócz super nagrody, to jest moje pierwsze trofeum związane z budowaniem z klocków.
Ale do rzeczy, mimo niewielkich rozmiarów jest o czym opowiadać, tym bardziej, że tym razem użyłem naprawdę „dzikich” technik (jak Sukiennice zrobione z hot-dogów 😛 )
Model przedstawia w mikroskopijnej skali, najbardziej rozpoznawalne i symboliczne obiekty w Krakowie.
Zaczynając z lewej strony, mamy socjalistyczne osiedle Nowa Huta – wielkie przedsięwzięcie z charakterystycznym, promienistym układem ulic. W tym przypadku udało się to oddać zaledwie kilkoma klockami typu „Wedge” czyli skośnymi płytkami w odcieniach szarości. Mamy też ładny klomb w centralnej części placu.
Tuż obok, część socjalistyczną od królewskiej, oddziela pas białych kamienic w pierzei Rynku, dla oszczędności miejsca na planszy, umiejscowionych pod kątem. Zwróćcie uwagę na skomplikowane detale i świetne daszki!
Przed kamienicami zaczyna nam się Rynek Główny – z żółtym parasolem kwiaciarek oraz nieodłącznymi bryczkami dla turystów (w przypadku modeli, konia udaje pasująca do skali… żabka, z kolei bryczką jest… wrotka dla ludzika).
W centralnej części wzrok przyciągają Sukiennice i Wieża Ratuszowa. To właśnie od Sukiennic (i genialnego pomysłu, że te malutkie łuki, mniejsze niż jakikolwiek inny klocek, można oddać za pomocą bułek od hot dogów) zaczęło się konstruowanie całego modelu. Nie było to proste, bo trzeba je zamontować „odwrotnie” co nie jest proste w tak małej skali. No i dodatkowo wszystko musi się trzymać, być wyśrodkowane i w skali reszty obiektu. Ścianki, wieżyczki i detale reszty budynku zostały zrobione z odwróconych „zębów” oraz płytek umożliwiających budowę pod zmiennym o 90 stopni kątem.
Następnym obiektem bez którego nie mogła się obejść miniatura Krakowa jest oczywiście Kościół Mariacki, z charakterystycznym wejściem i dwoma różnymi wieżami. Tutaj ciekawą techniką jest zrobienie okien w wieżach, poprzez „zamurowanie” płytek typu grill, tak, aby ich szczyt tworzył mikroskopijne okienka. Znowu – nie było to proste do stabilnego zamocowania, biorąc pod uwagę rozmiary kościoła – 3×3 klocki.
Za Kościołem Mariackim zaczyna się poszerzony fragment modelu, obejmujący Wzgórze Wawelskie.
Mamy drogę królewską, prowadzącą przez żółtą Bramę Wazów, Katedrę Wawelską (ze złotym zegarem zrobionym z obrączek) obejmującą również dwie kaplice Zygmuntowską (ze złotą kopułą z babeczki) oraz Wazów. Jest dziedziniec zamku z wzorzystym kwietnikiem. Zamek Królewski posiada charakterystyczne łuki (zrobione z klocków „zębów”) i czerwone dachy. Wszystko otoczone jest murami i pozostałymi zabudowaniami wraz z wieżami. U podnóża, tuż przy błękitnych wodach Wisły, przycupnął Smok Wawelski – akurat ziejący ogniem 😉
Model fantastycznie wygląda na żywo, zwłaszcza jak widzi się jaki jest maleńki – czego nie oddadzą zdjęcia. To chyba mój ostateczny poziom miniaturyzacji i wprowadzania ogromnej liczby szczegółów, tym razem już nawet nie z najmniejszych klocków, ale klocków-akcesoriów.
Oryginalny model możecie zobaczyć w siedzibie Fundacji JR Bricks w Toruniu:
https://www.instagram.com/jr.bricks/
https://www.facebook.com/pages/category/Art/JR-Bricks-Toru%C5%84-109403617990821/
Multimedia: