Magnes z Orientarium

Konstrukcja: Magnes z Orientarium

Liczba klocków: 198

Wymiary: 16 x 10 x 6 cm

Orientacyjny czas projektowania i budowy: 38 godzin

LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO.
Nie jesteśmy powiązani z LEGO.
LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności i tworzeniu naszych konstrukcji, ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności

Opis modelu:

Konstrukcja stworzona w celach wyłącznie artystycznych, nie ma na celu komercyjnego promowania podmiotów trzecich (promowania towarów lub usług podmiotów trzecich)

Orientarium w Łodzi… Obiekt już znany na całą Polskę jeszcze przed otwarciem.

Po otwarciu, natychmiastowy hit turystyczny przyciągający setki tysięcy zwiedzających. Obiekt zajmujący dużą część istniejącego zoo, zbudowany w najnowocześniejszy możliwy sposób. Kilka krain tematycznych, podwodne tunele, przejścia mostkami, zielone dachy, ażurowe ściany, setki zwierząt, tysiące roślin, miliony litrów wody. I jak tu coś takiego zbudować w małej skali? Ano, jest trudno 😉

Próby znalezienia rozwiązania trwały całkiem długo, pierwsze projekty powstały już rok wcześniej w formie mini makiet na płytkach 8×8 studów, przedstawiające różne fragmenty Orientarium. To jednak nie było to, nie pokazywało skali i rozmachu kompleksu. Troszkę odpuściłem temat aż do otwarcia, gdy na zdjęciu zobaczyłem roześmiany tłum obserwujący kąpiel słonia. I to było to – idealna scenka do odwzorowania!

Potem pojawił się pomysł, by może nie robić tego całkowicie trójwymiarowo, ale w formie płaskorzeźby, z efektem „wychodzenia z obrazu” (trochę w tym udział miał zestaw z Van Goghiem 😉). A jak już coś takiego robić.. to może dorzucić zabudowane w klockach magnesy? I stworzyć magnes na lodówkę? I oto jest!

W bardzo małym rozmiarze udało się oddać pluskającego się w wodzie słonia. Ma on ruszającą się w kilku kierunkach trąbę oraz nogi. Pływa wśród ryb w na wybiegu za ogromną szybą.

Po drugiej stronie szyby udało się umieścić przedstawicieli dorosłych z aparatem, dzieci (w czapeczce, zachwycony) oraz nawet… najmłodszych jeszcze w wózkach.

Oczywiście, przy słoniach nie znajdziemy w tym samym wybiegu ani papug ani małp, ale postanowiłem dodać figurki tych zwierząt na ramce, tak aby pokazać różnorodność i tętniący życiem świat orientu w ogrodzie zoologicznym. Tym samym w końcu użyłem do czegoś retro zabytkowej papugi z zestawów pirackich z lat 90′. Nie mogło zabraknąć też fenomenalnej roślinności, której w obiekcie jest pełno (serio, to robi wrażenie prawdziwej dżungli!).

Wszystko obudowane jest estetyczną czarną ramką, żeby ładnie się odcinało na lodówce.

No i oddzielne dwa słowa o mocowaniu. Tak, w zestawie są prawdziwe magnesy neodymowe. Nie – nie są ordynarnie i niekoszernie przyklejone jakimś klejem tylko… sprytnie zabudowane klockami (a dokładnie panelami) i poniekąd „luzem” w klockowych kasetkach przymocowanych z tyłu płaskorzeźby. Idealnie jest dopasowana moc magnesu – trzyma na tyle silnie, że zestaw nie opuszcza się po przyczepieniu, ale jednocześnie można go odczepić bez trudu (i zniszczenia konstrukcji).

Magnez z Orientarium świetnie prezentuje się na lodówce zarówno czarnej jak i białej – najlepiej w towarzystwie pamiątek z innych podróży.

Chcielibyście taką pamiątkę?

Multimedia: