Mozaiki z LEGOWISKA
Czyli 6 łódzkich mozaik zdobiących ściany LEGOWISKA w Mediatece MEMO na ul. Moniuszki, łącznie z ponad…20 000 klocków! Powstały: łódzki pomnik jednorożca, mural z A. Rubinsteintem, Miś Uszatek, Geralt z Rivii, ławeczka Tuwima oraz największa – widok na ul. Piotrkowską z Placem Wolności!
Konstrukcja: Łódzkie mozaiki
Liczba klocków: 20 000+
Wymiary: „kwadratowe” 40 x 40 cm, ul. Piotrkowska 65 x 104 cm!
LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO.
Nie jesteśmy powiązani z LEGO.
LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności i tworzeniu naszych konstrukcji, ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności
Opis:
Konstrukcja stworzona w celach wyłącznie artystycznych, nie ma na celu komercyjnego promowania podmiotów trzecich (promowania towarów lub usług podmiotów trzecich)
Mozaiki powstały jako dekoracja w LEGOWISKU – czyli przestrzeni z klockami w łódzkiej bibliotece MEMO na ul. Moniuszki (tuż obok Piotrkowskiej) – więcej o LEGOWISKU możecie przeczytać tutaj -> https://zbudowanezklockow.pl/strefa/ Zamysł był taki, aby powstała „galeria sztuki” i zapełnione zostały wysokie ściany pomieszczenia (Legowisko mieści się w dawnym pałacu więc sufit jest wysoko!). Na każdą z mozaik, pada światło z reflektora, wszystkie zostały też podpisane w „muzealnym” stylu (oczywiście podpisy również z klocków!). Każda z nich „oprawiona” jest ramą wykonaną z klocków co dodaje pazura i fajnego wyglądu – jak prawdziwych obrazów!
Mozaiki przedstawiają obiekty/postaci związane z Łodzią – są absolutnie unikatowe, to jedyne egzemplarze jakie zostały zbudowane. Dzięki nim, przestrzeń LEGOWISKA jest unikatowa!
Powstały:
-> z 2504 klocków „Mural A. Rubinsteina” z okolic Łódzkiego Domu Kultury. Łódź to miasto murali, musieliśmy jakiś zbudować! Wybór padł na ten ze znanym łódzkim pianistą – raz że „przy okazji” honorujemy kolejną postać, a dwa -> jest on bardzo kolorowy przez co świetnie nadaje się do „uklockowania” 🙂
-> z 2504 klocków „Ławeczka Tuwima” czyli chyba najbardziej znany łódzki „celebryta” i pomnik. Słynna Ławeczka Tuwima stoi na ul. Piotrkowskiej i można się na niej dosiąść do wybitnego poety. Legenda głosi, że potarcie go za nos przynosi szczęście, stąd, nos jest wyślizgany i idealnie złoty :D. Za ławeczką mieści się Urząd Miasta Łodzi.
-> z 2504 klocków „Miś Uszatek” – czyli coś dla dzieci (a raczej dla dziś dorosłych dzieci, bo współczesne chyba tej postaci nie kojarzą 😉 ) – wytwórni Łódzkiego Studia SE-MA-FOR. Dziś kolekcja pamiątek i eksponatów po studiu (wraz z modelami misia które brały udział w animacji) znajduje się w rękach EC1 i będzie prezentowana od 2024 w Narodowym Centrum Kultury Filmowej.
-> z 2504 klocków „Geralt z Rivii” czyli Wiedźmin! Łódź to bardzo wiedźmińskie miasto (i nie nie chodzi nam o te utopce stojące w bramach :P) – z Łodzi pochodzi twórca Wiedźmina czyli Andrzej Sapkowski. W Łodzi mamy największy mural na świecie z Wiedźminem, skwer Wiedźmina a już w tym roku, swoje podwoje otworzy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej gdzie po wystawie dot. powstawiania gier komputerowych oprowadzi nas sam Geralt! Wykorzystaliśmy najbardziej znany wizerunek Geralta – ten z gry Wiedźmin 3 „Dziki Gon” produkcji CD PROJEKT-u (który też został założony w Łodzi!) – oczywiście po uzyskaniu zgody firmy na tę konstrukcję
-> z 2504 klocków „Łódzki Jednorożec” czyli zabawny pomnik stojący przed „Stajnią Jednorożców” (czyli przystankiem tramwajowym (Piotrkowska Centrum z kolorowym dachem od którego wzięła się potoczna nazwa). Pomnik został wykonany przez Japońskiego artystę Pana Tomohiro Inabę i przedstawia w zasadzie pół jednorożca – który jakby wyłaniał się z mgły.
no i wreszcie, z ponad 10 000 klocków -> ul. Piotrkowska, królowa wszystkich polskich ulic! Zdecydowaliśmy się oddać fragment początkowy, od Placu Wolności (na którym stoi pomnik Kościuszki) wraz z reprezentacyjnymi kamienicami, latarniami z kwiatami i sklepami. Wzorowaliśmy się na ikonicznym zdjęciu Pana Tomasza Warszewskiego – również za jego zgodą
GALERIA: