Plac Wolności (Łódź)
Konstrukcja: Ulica Piotrkowska z Placem Wolności (Łódź)
Liczba klocków: 295
Wymiary: 9,5 x 17 x 6 cm
Orientacyjny czas projektowania i budowy: 25 godzin
LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO.
Nie jesteśmy powiązani z LEGO.
LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności i tworzeniu naszych konstrukcji, ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności
Opis modelu:
Konstrukcja stworzona w celach wyłącznie artystycznych, nie ma na celu komercyjnego promowania podmiotów trzecich (promowania towarów lub usług podmiotów trzecich)
W jaki sposób oddać choć namiastkę czaru i wyglądu najbardziej reprezentacyjnej ulicy w mieście Łodzi? Sama część deptakowa, ma przecież ponad 4 kilometry. Ostatecznie, wybrałem początkowy fragment od „Nowego Rynku” (obecnie Plac Wolności). Założenie modelu jest takie, aby oglądać go właśnie z perspektywy Placu – wtedy ulica zdaje się być dłuższa. Latarnie układające się w niekończący się ciąg niknący na horyzoncie, zrobiono z klocków który zwykle jest wykorzystywany jako pazury np. dinozaurów czy smoków. Elewacje reprezentacyjnych kamienic oddano z różnego rodzaju nietypowych klocków.
Na placu, kluczowym jest pomnik Tadeusza Kościuszki – cokół z tablicami upamiętniającymi ważne wydarzenia, zrobiono z klocka z wypustkami z 4 stron i płaskich kafelków 1×1. Sam Pomnik zrobiony jest z nanofigurki – Oddano także roślinność i okrągły kształt placu.
Przy początku Piotrkowskiej znajdują się dwa ważne budynki – dawny miejski ratusz (kolor piaskowy) i kościół i kościół ewangelicki Św. Trójcy. W momencie budowy modelu, kościół był koloru białego (i taki jest na modelu). Niedawno, budynek został odnowiony i przywrócono mu historyczny żółty kolor elewacji. Wyzwaniem było zrobienie miniaturowych kopuł wieżyczek – ich szpiczasty kształt oddano za pomocą płaskich „zębów” które z oddali wyglądają jak strzeliste kopuły.
Ciekawostka: pod placem widać czerwony łuk wypełniony „wodą”. To nawiązanie do kanału na deszczówkę mieszczącego się pod placem. Aktualnie znajduje się tam jedno z bardziej nietypowych muzeów w Polsce – Muzeum Kanału „Dętka” którą zwiedza się w ciemnościach z latarkami. Polecam!
Opis budynku:
Plac wytyczony został w 1823 roku jako rynek zakładanej wówczas osady sukienniczej „Nowe Miasto”, na skrzyżowaniu traktu piotrkowskiego biegnącego z północy na południe i ul. Średniej (obecnie ul. Pomorska i ul. Legionów) biegnącej ze wschodu na zachód. Przy rynku w 1827 roku wybudowano Ratusz Miejski oraz kościół ewangelicki Św. Trójcy.
W 1918 roku, w chwili odzyskania przez Polskę niepodległości, rynek został przemianowany na Plac Wolności. W roku 1930, pośrodku placu postawiono pomnik Tadeusza Kościuszki. Po aneksji Łodzi przez III Rzeszę niemieckie okupacyjne władze Łodzi zburzyły pomnik 11 listopada 1939. Pomnik odbudowany został w identycznym kształcie w roku 1960. Na początkowym etapie ul. Piotrkowskiej (w bramie pod numerem 3), mieści się przepiękna instalacja artystyczna – „Pasaż Róży”. Całe podwórko zostało wyłożone potłuczonymi kawałkami luster.
Multimedia: