Stadion Widzewa Łódź

Konstrukcja: Stadion Widzewa Łódź

Liczba klocków: 3277

Wymiary: 40,5 x 32,5 x 10 cm

Orientacyjny czas projektowania i budowy: 4 miesiące

LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO.
Nie jesteśmy powiązani z LEGO.
LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności i tworzeniu naszych konstrukcji, ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności

Opis modelu:

Konstrukcja stworzona w celach wyłącznie artystycznych, nie ma na celu komercyjnego promowania podmiotów trzecich (promowania towarów lub usług podmiotów trzecich)

Największy, najbardziej skomplikowany i pod każdym względem „naj” obiekt jaki zbudowałem.

Zależało mi przede wszystkim aby napis „Widzew” na długiej trybunie, nie był zrobiony z nalepek, tylko zbudowany w całości z klocków. To właśnie od niego rozpoczęło się projektowanie oraz ustalenie skali całości stadionu. Na szczęście, pasowała ona także do boisk pochodzących z zestawów „Old Trafford” i „FC Barcelona”.

Budowa była dla mnie wymagająca – oddzielnie powstały projekty czterech trybun i boiska. I właśnie te części składa się w jedną całość. Umożliwia to np. łatwiejsze przenoszenie albo „zaglądanie do środka” poprzez odczepienie jednej trybuny. Mimo, że budowa może wydawać się schematyczna i powtarzalna, to każda część znacznie się różni.

Pierwszą częścią jest trybuna z budynkiem klubowym (a także pomnikiem obok stadionu). Zawiera ona wyjście na murawę, ławki rezerwowych (oraz nanofigurkę trenera), loże VIP oraz pomieszczenia dla komentatorów. Warto zwrócić uwagę na różne systemy (m.in. klimatyzacji) na dachu. Wyzwaniem było zrobienie charakterystycznych zakończeń budynku – jednocześnie łukowych i nagle ściętych w kierunku murawy. Warto zwrócić uwagę na wąskie przeszklenia – aby oddać je za pomocą klocków, całość jest budowana „bokiem” i w sprytny sposób zamocowana do reszty konstrukcji.

Druga trybuna długa naprzeciwko – to przede wszystkim dostojny napis, zrobiony w całości z klocków. Żeby konstrukcja była wytrzymała, trybuna sięga nieco „w głąb”. Oczywiście, znalazło się także miejsce na reklamy, telebim, reflektory oraz wejścia.

Dwie krótkie trybuny również się różnią. Najbardziej przykuwa uwagę trybuna „pod zegarem” gdzie zasiadają najzagorzalsi kibice. Nie mogło tam zatem zabraknąć porządnej oprawy z flagami i odpalonymi racami. Dodatkowym smaczkiem jest, że pod flagami umieszczone są dwa świecące klocki, które umożliwiają rozświetlenie całości „prawdziwym” ogniem 😉 Mechanizm włączania klocków jest ukryty z zewnątrz, za banerami z retro zdjęciami. Fragment trybuny jest zbudowany z przeźroczystych klocków, tak aby światło ładnie się rozpraszało i robiło efekt wielu „zapalonych punktów”. Po przeciwnej stronie , mamy „typową” trybunę, lecz szczegółowości dodaje jej wykorzystanie karbowanych klocków, przez co jest wrażenie, jakby każdy rząd siedzeń był widoczny.

Wszystkie narożniki, podobnie jak w oryginalne, zawierają nie tylko rzędy trybun (i szare schody wejściowe), ale również bramy wjazdowe, np. dla karetki albo opancerzonych sił policji 😉

Oprócz wspomnianego wcześniej budynku klubowego i pomnika, w ramach zestawu wchodzą dwie mini konstrukcje, stojące oddzielnie. Pierwszą z nich jest niewielki, czerwony autokar którym drużyna wyjeżdża na mecze wyjazdowe (kółeczka zrobione z „rolek”). Drugim jest blok mieszkalny z dwoma muralami nawiązującymi do Widzewa – tak jak w rzeczywistości w Łodzi (z tym że oryginalnie są to 2 różne bloki).

Stadion w całości jest bardzo duży i ciężki (waży około 4 kilogramów!), imponujące wrażenie robi kilkadziesiąt masztów podtrzymujących dach. Smaczkiem jest, że przy takiej konstrukcji, jak w rzeczywistości, filary odciągają dach i wzmacniają konstrukcję modelu.

Część południowa, wzbogacona jest o banery z retro zdjęciami z okazji 40-lecia zdobycia pierwszego tytułu Mistrza Polski.

Do wykończenia dachu, zostały wykorzystane klocki w kolorze „metallic silver” imitujące półprzeźroczystą membranę.

Na boisku znajdziecie też bramki – naturalnie z nadrukiem siatki.

Wokół całości, na poziomie 0 można znaleźć przeszklenia z czerwonymi zakończeniami – sklep, muzeum, pomieszczenia komercyjne i bar. Co jakiś czas, umieszczone są bramy wejściowe.

Model stoi na grubej, sztywnej podstawie (wymurowanej „asfaltowymi kafelkami”)

Multimedia: