Symbole Giełdy
Konstrukcja: Symbole Giełdy
Liczba klocków: 526
Wymiary: 40 x 35 x 14 cm
Orientacyjny czas projektowania i budowy: 58 godzin
LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO.
Nie jesteśmy powiązani z LEGO.
LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności i tworzeniu naszych konstrukcji, ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności
Opis modelu:
Poważny, biznesowy zestaw z wieloma nietypowymi technikami budowy. Założeniem było, aby końcowy model prestiżowo i odpowiednio prezentował się na biurku w gabinecie. W tym celu, zdecydowaliśmy się na użycie monochromatycznych barw i utrzymaniu modelu w nieco „posągowej formie”.
Zestaw miał przedstawiać symbole giełdy (a w zasadzie wzrostów i spadków czyli hossy i bessy) – Byka i Niedźwiedzia. Inspiracją do byka, był oczywiście słynny posąg znajdujący się przed nowojorską giełdą na Wall Street. Obie figury-posągi miały stać przed wykresem świecowym pokazującym zmieniającą się wartość akcji lub innych walorów (w ramach zestawu dostarczyliśmy nalepki z symbolami i skrótami większości walorów w które inwestuje obdarowany). Wykres oczywiście jest w pełni funkcyjny, można go w dosłownie kilku ruchach przebudować by przedstawić dowolną sytuację na rynku. Na wyposażeniu dostarczyliśmy świece spadków (czerwone) i te przyjemniejsze – zielone, wszystko w dwóch rozmiarach.
Jak już pewnie zauważyliście, zestaw jest mało „klockowy” ze względu na ogromną liczbę krzywizn, kątów innych niż 90 stopni, różnych łuków, zwierzęcych kształtów i nawet samo zaprezentowanie posągów w dynamicznych pozach (szarżującego byka i atakującego od góry niedźwiedzia). Nie ukrywamy – było to wielkie wyzwanie i kosztowało nas dziesiątki prób, koncepcji i poprawek.
Z pomocą przyszło wiele zawiasów, ruchomych elementów, klocków poprzekrzywianych, oraz tych o dziwnych kształtach (np. na łapy niedźwiedzia).
Obie figury miały być jednocześnie posągowe (w jednolitym kolorze, jak rzeźba odlana np. brązu) a jednocześnie… bardzo zwierzęce i bez kłopotu do rozpoznania na pierwszy rzut oka. No i chcieliśmy by była dynamika, efekt jakby zatrzymania czasu podczas ataku niedźwiedzia (z góry – bessy – spadków cen) i szarży byka (od doły – hossy – symbolu wzrostów).
Kształt i kanciastość klocków pierwotnie wydawała nam się problemem do oddania sylwetek zwierząt, ale po wielu próbach odkryliśmy, że odpowiednie użycie klocków da efekt „napiętych mięśni” i nieregularnych kształtów naturalnych zwierząt w ruchu. Tym samym, mimo że i niedźwiedź i byk wydają się symetryczne to przypatrzcie się – pewne elementy mają różne z kilku stron, różne długości łap itp. Dużym wyzwaniem było też oddanie szczegółów przy nadal małej skali – gdzie była konieczność by np. cała głowa czy łapa składała się zaledwie z kilku klocków!
Byk stoi mocno na 4 łapach z kopytami. Jego ustawienie można dowolnie modyfikować, ze względu że na każdą łapę składają się 4 zawiasy i przymocowany jest na pojedynczych „bolcach” (przez co można skręcać klocki). Jednocześnie, udało nam się uzyskać bardzo dużą sztywność i stabilność konstrukcji, która nie kładzie się pod swoim ciężarem. Zwróćcie uwagę na potężne mięśnie na grzbiecie, ogon oraz rozwarte nozdrza…zrobione z lego-wrotki! 🙂 Z ciekawych detali są też oczy byka – zrobione z kółek od deskorolki.
Niedźwiedź jest znacznie masywniejszy, przez co w łapach są mocniejsze zawiasy, gwarantujące, że się nie przewraca. Oczywiście ma ruchome łapy w kilku kierunkach oraz obracaną głowę (i ruchome uszka ;). Bardzo jesteśmy zadowoleni z wykorzystania klocka o numerze 27261 czyli zmodyfikowanej płytki z 3 pazurami – które tworzą zarówno łapy z pazurami jak i… zwisające z cielska futro niedźwiedzia. Aby bardziej podkreślić oczy, postanowiliśmy zrobić je z nieco innego koloru niż czarny – wykonane zostały z przeźroczystych groszków co daje w rzeczywistości ciekawy efekt odbicia światła.
Wszystkie elementy zestawu połączone są w całość na jednej, sprytnej podstawce. Dzięki skośnym klockom, oba posągi są trwale połączone z płytką, na której dumnie prezentuje się wykres. Aby dodać dodatkowego, pomnikowego charakteru, posągi stoją na czymś ala „skalny postument” z ciemnoszarych skosów.
Gotowy model waży prawie pół kg i liczy nieco ponad pół tysiąca klocków.
Multimedia: