Secesyjna Elektrownia Scheiblera 2.0
Model został zgłoszony do konkursu LEGO IDEAS. Pomóż nam zdobyć 10 000 głosów, aby został on wydany jako oficjalny zestaw! Zagłosuj tutaj
Konstrukcja: Secesyjna Elektrownia Scheiblera wer. 2.0
Liczba klocków: 2992
Wymiary: około 52 x 27 cm
Czas projektowania i budowy: 4 miesiące
Masa konstrukcji: 2474 g
LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO.
Nie jesteśmy powiązani z LEGO.
LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności i tworzeniu naszych konstrukcji, ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności
Opis:
Zakochał się w niej sam twórca „Miasteczka Twin Peaks” David Lynch teraz pora , żebyście to Wy odkryli jedną z najpiękniejszych budowli i europejską perełkę secesji przemysłowej, zbudowaną z wielkim rozmachem w 1910 roku przez najpotężniejszą fabrykancką rodzinę tamtych czasów – Scheiblerów.
Przedstawiamy Wam Elektrownię Karola Scheiblera zlokalizowaną w Polsce, w Łodzi, mieście, które na cały świat słynie z unikalnej pofabrycznej zabudowy i klimatycznej czerwonej cegły . Elektrownia Karola Scheiblera to zrewitalizowany chroniony zabytek, z zapierającymi dech w piersiach dwoma ogromnymi przestrzeniami – kotłownią z olbrzymim kotłem, maszynownią z dawnymi urządzeniami i urzekającymi gigantycznymi witrażami.
Zdobiony ornamentami 80-cio metrowy komin uzupełnia panoramę miasta. Elektrownia Scheiblera opowiada nam swoją niezwykłą ponad stuletnią historię, której teraz i Ty możesz stać się częścią.
Nowa, ulepszona wersja pierwotnego modelu od którego „na poważnie” zaczęła się przygoda z projektowaniem budynków przez Michała. Jak wyglądała poprzednia (i jaki progres w projektowaniu zaliczył Michał, zajrzyjcie tutaj)
Nowy model tej wyjątkowej budowli składa się z 2 992 klocków, a jego wymiary to 52 cm x 27 cm. Natomiast komin o wysokości 44 cm zbudowany jest ze 112 łukowych klocków. Elektrownia posiada zdejmowany dach, by móc wygodnie zajrzeć do środka… Zamontowane we wnętrzu budowli oświetlenie uwypukla piękno kolorowych, secesyjnych witraży w oknach, do wykonania których wykorzystanych zostało 272 półprzezroczystych klocków. Z kolei ozdobne łuki nad oknami zostały zrobione poprzez sprytne przymocowanie klocka-rogala w kolorze białym.
Dużym wyzwaniem było oddanie szczegółowości tego pełnego przepychu budynku w tak małej skali – dlatego zastosowanych zostało dużo ciekawych rozwiązań budowlanych by jak najwierniej oddać jego wyjątkowość, m. in. poprzez podziały okien ażurowymi białymi kolumnami czy wystającymi pomiędzy nimi ceglanymi kolumnami. Zwróćcie uwagę na dach wieżyczki (w której znajduje się klatka schodowa) – została ona wykończona m.in klockowymi rogami i kijkiem narciarskim 🙂 Model odwzorowuje także piękne „Ogrody Anny”. Zabytkowy, ceglany budynek otoczony jest bujną roślinnością – ogrodami pełnymi brzóz, kwiatów, żywopłotów oraz starą topolą pamiętającą jeszcze czasy zakładania pierwotnej fabryki.
Elektrownia Karola Scheiblera to znakomity przykład przywracania do życia dawnych obiektów przemysłowych, które dzięki prowadzonej rewitalizacji tworzą nowe miejskie przestrzenie. Od wielu lat klocki łączą pokolenia i taki cel również kryje się za rewitalizacją Elektrowni. Stworzona z rozmachem budowla dziś ożywa, łącząc historię z nowoczesnością , niezmiennie zachwycając swoich gości.
Częścią zabytkowej Elektrowni Karola Scheiblera jest przylegający do niej zielony teren, pełen drzew, trawników, roślinności i miejsc do relaksu. Od imienia nestorki rodu Scheiblerów nazwany „Ogrodami Anny”.
Nie zapomnij zagłosować na projekt w konkursie LEGO IDEAS —> tutaj
Każdy głos się liczy i jestem za niego bardzo wdzięczny!
Galeria :
(Te wspaniałe fotki zrobił niezawodny Patryk Grądys – więcej jego prac i kontakt znajdziecie tutaj)